About Saint Mary's

Committees

GENERAL ELECTIONS 2021

 

NOMINATING COMMITTEE - ASSOC DEAN, CURRICULUM AND STUDENT SUPPORT

Dr Lyubov Zhyznomirska, POLI

Dr Tim Stretton, HIST

Dr Rosanna Barbosa, HIST

 

SEARCH COMMITTEE - DEAN OF SCIENCE

Dr Jacob Hanley, GEOL

Dr Robert Singer, CHEM

 

SEARCH COMMITTEE - DEAN OF ARTS

Cathy Conrad, GEOG

Don Naulls, POLI

 

NOMINATING COMMITTEE - ASSOC DEAN, RESEARCH, OUTREACH AND FACULTY SUPPORT

Dr Maria Gomez, CRIM

Dr Mary Hale, RELS

Dr Myles McCallum, CLAS

 

UNIVERSITY ELECTIONS 2021

 BOARD OF GOVERNORS 

       2021-2024

       2020-2023

       2019-2022

 Naja Attig, FINA

  Margaret McKee, MGMT   

   Nicole Neatby, HIST  

  Tim Stretton, HIST

  Rob Singer, CHEM   

   Lisa Gannett, PHIL

Staff Observer – Board of Directors 

Representative

Service

    Julianna Wiens, Career Services

   September 1, 2020 - August 31, 2022

 

SENATE  

2021-2024

2020-2023

2019-2022

 Veronica Stinson, PSYC

     Roby Austin, PHYS

  Rohini Bannerjee, ML&C

 Karen Grandy, COMM 

     Jason Grek-Martin, GEOG

  Christa Brosseau, CHEM

 Heather Sanderson, Library   

     James O'Brien, MGMT

  Jacob Hanley, GEOL

 Hong Fan, ACCT  

     Tatjana Takseva, ENGL

  Christine Panasian, FINA

 Lyubov Zhyznomirska, POLI

     Peter Twohig, ACST

  Vacancy

 

UNIVERSITY APPOINTMENTS COMMITTEE 

ARTS

COMMERCE

SCIENCE

1.  Gugu Hlongwane 19-22 ENGL

1   Vasilili Atjamasalpi 20-23 ACCT

1.  Ron Russell 20 - 23 BIOL

2. Ashley Carver 19-22 CRIM

2.  Mahmoud Moh'd 20 - 23 FINA

2.   Veronica Stinson 20 - 23 PSYC

3.  Xiaoping Sun 20-23 HIST

3.  Shyamala Sivakumar 21-24 CISY

3.  Clarissa Sit 21-24 CHEM

 

 UNIVERSITY REVIEW COMMITTEE 

ARTS

COMMERCE

SCIENCE

1. Val Marie Johnson 20-22 SJCS

1.  Xiaofei Song, 20-22, ACCT

1.  Colleen Barber 20 - 22 BIOL 

2.  John Plews 20-22 GRMN

2.  Mohmoud Moh'd 19 - 21 FINA

2.  Roby Austin 21-23 PHYS

3.  Scott Edgar 20-22 PHIL

3. Valerie Creelman 21-23 MKTG

3.  Debra Gilin Oore 21-23 PSYC

 

PANEL OF FULL PROFESSORS 

ARTS

COMMERCE

SCIENCE

1.   Sara Malton 20-22 ENGL  

1. Dr Gordon Fullerton 20 – 22 MKTG

1.  Dr Arla Day 20 - 22 PSYC

2.   Lyndan Warner 21-23 HIST

2. Dr J. Colin Dodds 20 – 22 MFIN

2. Dr Paul Muir, 20-22 MATH/CSCI

 

 The following list is updated annually after approval at the September Senate meeting.

 2020-2021 MEMBERSHIP ON SENATE COMMITTEES

ACADEMIC APPEALS                                                                                                                                                  

Dr David Wicks (MGMT/Bus)          

Dr Philip Giles (GEOG/Arts)    

Dr Jim Camaeron (PSYC/Science)          

Dr. Coleen Barber (BIOL/FGSR – grad appeals only)   

Senate Chairperson (who shall chair) (Dr Tatjana Takseva)

Ms Abigayle Winters (Student rep appt’d by SA to Apr/21)      

Registrar (or designate)                                                                                 

Secretary of Sate (Sect.)                                                                                                                                            

ACADEMIC INTEGRITY                                                                                                                                              

Dr Steve Smith (Academic Discipline Officer) 

Academic Integrity Officers (AOIs)        

      Dr Sara Malton (ENGL/Arts AIO)        

      Dr Mahmoud Moh'd (FINA/Business AIO)

      Dr Bidyut Talukdar (ECON/Business AIO)

      Dr Mark Fleming (PSYC/Science AIO)

      Dr Randolph Corney (GEOL/Science AIO) 

      Dr Nicolas Roulin (PSYC/FGSR AIO)     

Dr Don Naulls (POLI/Arts) (one representative - Academi Integrity Appeal Board)     

Dr Tatjana Takseva, Senate Chairperson (who shall chair)

Ms Jayme Sabarots (one representative - Registrar's Office)

Ms Abigayle Winters (Student rep appt’d by SA to Apr/21)      

Secretary of Senate (Sect.) 

         

ACADEMIC INTEGRITY APPEAL BOARD                                                                                                              

Dr Tatjana Takseva, Senate Chairperson (who shall chair)

Dr Cathy Driscoll (MGMT/Bus)          

Dr Kate Kimery (MGSC/Bus)

Dr Peter Twohig (ACST/Arts)

Dr Don Naulls (POLI/Arts)

Dr Anne Dalziel (BIOL/Science)

Dr Adel Merabet (EGNE/Science) 

Dr Jacob Hanley (CHEM/Science/FGSR - grad appeals only)        

Ms Sophie Slessor (Student rep appt’d by SA to Apr/21)       

Ms Samantha Graham (Student rep appt’d by SA to Apr/21)

Mr Bryn de Chastelain (Alternate student rep appt'd by SA to Apr/21)

   

ACADEMIC PLANNING                                                                                                                                            

Dr Gugu Hlongwane (ENGL/Arts)                   

Dr Ashraf Al-Zaman (FINA/Bus)  

Dr Camilla Holmvall (PSYC/Science)   

Ms Abigayle Winters (Student rep appt’d by SA to Apr/21)

Vice-President, Academic & Research (who shall Chair)

Associate Vice-President, Academic & Enrollment Management            

Deans of Faculties (4)                                                                

University Librarian                                                                              

Associate Vice-President, Teaching and Learning

Secretary of Senate (Sect.)                                                                                                                                            

ACADEMIC REGULATIONS                                                                                                                         

Dr Augie Westhaver (SOCI/Arts)                 

Dr Christine Panasian (FINA/Bus)

Prof Luke MacDonald (EGNE/Science)

Faculty Deans or their designates

    Dr Lori Francis (acting)           

    Dr Madine VanderPlaat (acting)  

    Dr Harjeet Bhabra 

    Dr Adam Sarty, (graduate regulations only)     

Vice-President, Academic & Research or designate (who shall chair) (Dr Steve Smith)

Director of Admissions and Scholarships (for meetings to discuss admission requirements)

Registrar

Ms Agigayle Winters (Student rep appt’d by SA to Apr/21)

Secretary of Senate (Sect.) 

 

ACCESSIBILITY

Dr Christa Brosseau (CHEM/Science - Elected member of Senate)

Dr Sailaja Krishnamurti (RELS/Arts)

Dr Paul Dixon (MGSC/Bus)

Dr Jacob Hanley (GEOL/Science)

Dr Wendy Carroll (MGMT/EMBA/representative nominated by FGSR)

Ms Abigayle Winters (Student rep appt'd by SA to Apr/21)

Ms Samantha Graham (Student rep appt'd by SA to Apr/21)

One representative, Studio for Teaching & Learning (S. Woods)

One representative, Library (S. van den Hoogen)

One representative, Fred Smithers Centre (J. Green)

Secretary of Senate (Sect.)

                                                                                                                 

CURRICULUM                                                                                                                                                           

Dr Hai Wang (CISY/Bus)                                                                        

Dr Leslie Digdon (HIST/Arts)                                                                 

Dr Kai Ylijoki (CHEM/Science)                                                            

Vice-President Academic & Research or a Dean (ex-officio)                                                                                           

Ms Abigayle Winters (Student rep appt’d by SA to Apr/21)                

Registrar  (who shall chair)                                                                                                

One representative, Studio for Teaching & Learning - Distance Education (S. Woods)                                               

Secretary of Senate Office (Sect.)

      

LIBRARY                                                                                                                                                       

Dr Kai Ylioki (CHEM/Science)                         

Dr Shyamala Sivakumar (CISY/Bus)                                                          

Dr Michelle MacCarthy (ANTH/Arts)   

Dr Gavin Fridell (IDST/FGSR)                                                    

Ms Abigayle Winters (Student rep appt’d by SA to Apr/2a)  

Ms Sophie Slessor (Graduate student rep appt’d by SA to Apr/21)                         

University Librarian 

One represnetative, Studio for Teaching and Learning (S. Woods) 

                                                                                                 

ACADEMIC LITERACY STRATEGY                                                                                                                                             

University Librarian (who shall chair)

Director, Academic Learning Services (ex-officio)

One representative, Studieo for Teaching and Learning (S. Woods)

Dr John MacKinnon (PHIL/Arts)

*Dr Karen Grandy (COMM/Bus)

Dr Nicole Conrad (PSYC/Science)

Ms Abigayle Winters (Student rep appt’d by SA to Apr/21)                                                                                                                                                                                                                              

                                                                                                                                            

STUDENT DISCIPLINE                                                                                                                                              

Dr. Rachael Collins (SOCI-CRIM/Arts)

*Dr Veronica Stinson (PSYC/Science)                                       

Dr Liqiang Chen (FINA/Bus)                 

Ms Abigayle Winters (Student rep appt’d by SA to Apr/21)                

Mr Bryn de Chastelain (Student rep appt’d by SA to Apr/21)  

                                                                                                                         

AGENDA

Dr Rachael Collins

Dr Veronica Stinson                                                                             

Dr Jason Grek-Martin                                                                            

Mr Bryn de Chastelain (Student Senator elected by Senate to Apr/20)      

Secretary to Senate Office (Sect.)  

                                                                                                                                

BY-LAWS                                                                                                                                                       

Dr Jason Grek-Martin (an elected member of Senate who shall chair)                                                      

Dr James O'Brien (an elected faculty member appointed by Senate)     

Mr Bryn de Chastelain (Student rep appt’d by SA to Apr/20)                

Dr Karen Grandy, Parliamentarian, (appointed annually by Senate)             

Secretary to Senate Office (Sect.)  

                                                                                                                                

ELECTIONS

Dr Karen Grandy

Dr Roby Austin                                                                              

Dr Peter Twohig

Dr Claudia De Fuentes                                                                       

Dr Jacob Hanley

                                                                                             

SENATE EXECUTIVE                                                                                                                                                   

Dr Christa Brosseau      

Dr Veronica Stinson

Dr Jason Grek-Martin (alternate)

Dr Jeff Power (alternate)                                                                              

Mr Bryn de Chastelain (Student Senator elected by Senate to Apr/21)   

Chair of Senate (who shall chair) (Dr Tatjana Takseva)                  

Vice-Chair of Senate (alternate chair) (Dr Rohini Bannerjee)                  

President                                                                                                 

Vice-President, Academic and Research            

Deans of Faculties (Arts, Business, Science, FGSR)                                       

Registrar                                                                                                  

Secretary of Senate (Sect.) 

                                                                                                                        

LEARNING AND TEACHING                                                                                                                   

Dr Alexander Avdulov (ML&C/Arts) 

Dr Valerie Creelman (COMM/Bus)                    

Dr Leanna Closson (PSYC/Science)                                                       

Dr Claudia De Fuentes (MGMT/FGSR/Bus)

Dr Rohiini Bannerjee (One member of Senate selected by Senate) (Co-Chair)       

One representative from Library (nom by Univ Librarian) (Dr Heather Sanderson)

One representative from Studio of Teaching and Learning (Ms Stefani Woods)                                                                                                    

One part-time faculty member nominated by Committee - Vacancy                                   

Up to four additional members recommended to Senate by the Committee    

Dr Feng Liu (MGMT/Bus)

Dr Laura Weir (BIOL/Science)

Ms Abigayle Winters (One full-time student rep - nominated by SA/Committee to Apr. 21)

Vice-President Academic and Research (ex-officio)                                    

Associate Vice-President, Teaching and Learning (or designate) (ex-officio)  

Secretary of Senate (Sect.) 
                                                                                                                     

                                                                              

Ad-hoc Committee

Committee to Review the Instructor Course Evaluation Process

Faculty Representatives (elected by Senate)

Dr Jeff Power (Acct/BUS) (Chair)

Dr Ashley Carver (CRIM/Arts)

Dr Roby Austin (PHYS/Science)

Dr Steve Smith (Acting Associate Vice-President, Academic & Enrolment Management)

Mr Brian Hotson (Directory, Writing Centre)

University Librarian

Ms Abigayle Winters (Student rep appt’d by SA to Apr/21)

Secretary of Senate (Sectry)

                                                                                                        

Joint Committees  

HONORARY DEGREES

Dr Rohini Bannerjee (ML&C/Arts)

Dr Rachael Collins (CRIM/Arts)                                   

Mr Bryn de Chastelain (Student rep appt’d by SA to Apr/21)  

                                                                                     

JOINT ACADEMIC COMMITTEE OF THE ATLANTIC SCHOOL OF THEOLOGY AND SAINT MARY’S UNIVERSITY          

Dr Alexander Soucy (Chair, Religious Studies)

Dr Syed Adnan Hussain (Religious Studies)  

              

Presidential Committee                                                                                                                                                     

BUDGET (2020-2021 only)

Dr Jeff Power 

Dr Veronica Stinson

Dr Randle Hart (alternate)

Vacancy (alternate)                                                                                                                            

(Appointments are for the current budget period.  Members may be reappointed.)